Dusmu praktiskais pielietojums ikdienā jeb Valmieras maratons 2013

Vairākas aizraujošas diskusijas raisījās dienas gaitā par gana interesantu tēmu – dusmas; ko ar tām iesākt, kā sadzīvot un galu galā, kādēļ tās rodas – bija galvenie apspriedes temati. Neiedziļinoties dusmu anatomijā, sausais atlikums ir divi būtiski secinājumi. Viens – ka dusmām jāļauj vaļa, jādod iespēja tām izreaģēt, lai gan pašai, gan arī Sašam būtu skaidrs, kur tas suns ir apraksts, kā arī, lai dusmas netransformētos kādās destruktīvās darbībās vai, pasarg dies, ļaunā slimībā. Otrs – dusmas mēdz būt velnišķīgi spēcīgas enerģijas avots, kad šķiet – varētu aizairēt līdz apvārsnim, iztīrīt ne vien savu, bet arī kaimiņa dzīvokli vai arī izraut koku ar visām saknēm. Domājot par tuvojošos maratonu, nonāku pie atziņas, ka neliela dusmu deva man noteikti kādā grūtā brīdī noderētu. Tas gan nenozīmē, ka pie starta līnijas speciāli lēkšu augumā vai uz kašķi uzprasīšos – no worries – tomēr apsveru domu trasē kādu iemeslu padusmoties, ja nepieciešamība radīsies, atrast.

IMG_9000

Vispār jau es no maratona tā konkrēti raustos. Ja skrietu katru mēnesi pa vienam, gan jau, ka tā nebūtu, bet, tā kā man sacensību režīmā ir bijis tikai viens (tas pats tieši pirms gada tepat Valmierā), lielā mērā izskriets uz emocijām, mazāk fiziskajām spējām, tad skaidrs, ka manām bažām ir kāds pamats. Valmiera ir mana dzimtā pilsēta, mazliet gribas domāt, ka šis fakts kaut kādā ziņā man noteikti ir labvēlīgs.

Interesanti, ka pirmsmaratona nedēļā ar treniņiem diez ko nevedās – nebija īsti spēka un gribēšanas. Ceturtdien pametu treniņu pusratā, piektdien vispār izlaidu. Šodien sestdiena – ap pusdienlaiku pēkšņi sajutos tik nogurusi, ka biju gatava iemigt uz līdzenas vietas. Tagad pievakarē izskrēju pēdējo treniņu pirms rītdienas maratona un spēki ir atpakaļ. Atliek secināt, ka organisms nemaz tik dumjš nav, prāta ģenerēto informāciju ir uztvēris un gatavojas gaidāmajai eksekūcijai, uzkrādams un taupīdams enerģiju, kā nu vien spēj.

9770371055_be5c1e025c_h

Vēl viss ir forši

Pēc tik gara ievada tagad, kad maratons jau ir aiz muguras. īsti vairs neko negribas rakstīt. Varētu vien pieminēt, ka pirmie trīs apļi bija ciešami un īpašas grūtības nesagādāja, bet ceturtajā temps pamatīgi nokritās – spēki un varēšana bija beigušies. Apļu laiki un tempi izskatījās šādi:

1) 49:26 – 4′:42″

2) 48:11 – 4′:35″

3) 49:19 – 4′:41″

4) 53:35 – 5′:06″

9771331726_84e4473d17_b

Pēdējie metri

Trešajā aplī mazliet sapurināja tas, ka pamanīju nemaz ne tik tālu priekšā skrienam pagājušā gada Valmieras maratona S30 grupas uzvarētāju Mišelu. Laikam par daudz sapriecājos. Pēdējais aplis bija izdzīvošana. Par laimi ne pārāk tālu aiz manis skrēja Marta, kas kaut nedaudz motivēja turpināt kustēties uz priekšu. Pāris km pirms finiiša uz velo pievienojās Jurģis, kas komentēja situāciju trasē un manas izredzes ieskriet finišā konkrētā laikā, kā arī veldzēja slāpes, pasniegdams ūdens pudeli. Pirms starta biju izteikusies, ka gribētos beidzot tikt pie naudas balvas – šis mērķis izdevās, jo no sievietēm finišēju sestā ar laiku 3:20:55. Beidzot skriešana sāk atmaksāties. 🙂

IMG_0687

Mazā banknote

Kā tad palika ar dusmām? Diez ko nesekmējās man dusmoties, viena maza epizode bija, aizejot otrajā aplī, kur pirmajā bildē redzamais vīrietis ar simbolisku dalības numuru 666 mani iespieda iekšmalā, tādējādi piespiezdams apdzīt viņu pa otru pusi. Dusmu moments bija pārāk īss, lai kādu labumu no tā trasē gūtu. Varbūt nākamreiz vienkārši kārtīgāk jāgatavojas, lai iztiktu bez lūziena. Manas sajūtas teica, ka ar vienu 30km treniņu tomēr ir par maz (to šeit jāieraksta, lai dotu sev iespēju no kļūdām mācīties). Ja arī būtu īstens dusmu pūķis uz starta nostājusies, kluba biedru un citu labu cilvēku atbalsts trasē lika smaidīt un priecāties, dusmas viennozīmīgi kapitulētu šī labestības un pozitīvisma lādiņa priekšā.

Ko es tur finišā teicu? 🙂

Advertisements

About gunaomg

Time is never an issue, it's what we do with it. Skatīt visus gunaomg rakstus

5 responses to “Dusmu praktiskais pielietojums ikdienā jeb Valmieras maratons 2013

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: