Uz salu pie geizeriem un vulkāniem

Kur gan lai latvietis aizbrauc ziemā, kad Latvijā ir tik auksts un drēgns, dienas tik īsas un naktis tik garas, vēji saldē un Ziemassvētki iespējams nemaz nebūs tik balti, kā gribētos? Protams, uz Islandi, kur pūš daudzkārt stiprāki vēji, dienas tikpat kā nav (tā ir apmēram 5h gara un septiņu dienu laikā saule mums uzspīdēja tieši vienu reizi uz nepilnu pusstundu). Bet dzirdētie nostāsti un redzētais bildēs mūsos abos ar Jāni bija sējuši interesi par šo gana eksotisko valsti, lai mums nebūtu grūti vienoties par savu Ziemassvētku laika ceļojuma galamērķi. Turklāt Ziemassvētki pēdējos trīs gadus man saistās ar vientuļo meža namiņu, par ko arī še esmu rakstījusi, šķita, ka Islandes apciemojums būs tematiski iederīgs Ziemassvētku reabilitēšanas notikumu attīstības ķēdē.

 

WhatsApp Image 2017-12-22 at 20.43.10

Dyrholaien

 

Īsi uzziņai – politiski otrā lielākā Eiropas sala, ģeogrāfiski tā atrodas daļēji uz Ziemeļamerikas un daļēji uz Eirāzijas tektoniskās plātnes. Starp abām plātnēm pastaigāties var Þingvellir nacionālajā parkā. Uz salas atrodas ap 130 aktīvu vulkānu. Islandē mitinās ~320 tūkstoši iedzīvotāju (tas ir mazliet mazāk nekā puse no Rīgas iedzīvotājiem), no kuriem apmēram puse dzīvo galvaspilsētā Reikjavikā. Islandē ir ārkārtīgi zems noziedzības līmenis – nu ja, kāda jēga zagt mašīnu, ja nekur prom no salas ar to tāpat nevar tikt. Velosipēdi uz ielām stāv nepiesieti vai piesieti ar kaut ko simbolisku. Te tikpat kā nav koku, pie kā islandieši paši vainojami – tie savulaik izcirsti kurināmajam un būvmateriāliem.  Nozīmīgs manā skatījumā ir arīdzan fakts, ka šī valsts bija pirmā, kas atzina Latvijas neatkarību pēc tās atjaunošanas 1991.gadā.

 

WhatsApp Image 2017-12-21 at 19.42.51

Ielas galā okeāns

 

Islande ir ļoti dārga valsts. Lētākais, kas man saistās ar Islandi, ir aviobiļetes turp un atpkaļ. Laikus sāku meklēt nakšņošanas un transporta iespējas, ļoti noderīgi tam izrādījās piereģistrēšanās Islandes latviešu Facebook grupā, caur kuru atradu tautiešu ģimeni, kas tieši tajos pašos datumos devās uz Latviju un bija ar mieru mums uzticēt gan sava auto, gan mājokļa atslēgas. Pateicamies viņiem par viesmīlību un uzticēšanos.

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.23.56.jpeg

Ielidojam 20.decembrī pašā vakarā. Atrodu lidostas darbinieci, pie kuras ir atstāta aploksne ar atslēgām. Tālāk meklējam parkingu un autiņu. Kad tas paveikts, jāmēro apmēram 50km garais ceļš uz mājām, kas atrodas viegli. Krītam kārdinājumā un burksķošie vēderi mūs aizved uz benzīntanku, kur par bageti un diviem sieriem samaksājam – kā no rīta sarēķinām – 18 EUR. Pirmais šoks un es apņemos turpmāk rēķināt līdzi. Reikjavikas mājās iejūtamies ātri, te kurina kā traki un mierīgi var gulēt pie atvērta loga.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.26.11

Reikjavikas centrā valda zosis

 

Nākamā diena – 21.12. – tiek veltīta galvaspilsētas apskatei. Pie informācijas centra dīķa neaizsalušajā daļā priecīgi gāgina milzumdaudz zosu, turpat arī gulbji. Apkārt mana ārkārtīgi daudz aziātu. Aizejam līdz Hallgrimskirkja baznīcai – tā kalpo kā ortientieris, jo 73m augstā celtne ir redzama teju no jebkuras vietas Reikjavikā. Aizčāpojam līdz okeānam, vēlmi nopeldēties nomāc tā akmeņainais un aļģainais krasts. Ielu malās mīlīgas privātmājiņas, kas pa gabalu izskatās koka, bet patiesībā ir no tīrākā bleķa. Iemetam aci restorānu ēdienkartēs – par otrā ēdiena porciju cenas svārstās no 20 līdz 40 eiro robežās. Sapērkam pastkartes, ko nosūtīt Latvijā palikušajiem. Mēs ātri saprotam, ka neesam nekādi pilsētas cilvēki, un dodamies atpakaļ pie okeāna. Pāri līcim var redzēt lielu, balti apsnigušu kalnu.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.27.27 (4)

Hallgrimskirkja

 

Vakarā liekam kopā nākamo dienu plānus un pēc dzīvoklīša saimnieces ieteikuma dodamies baudīt vietējo saldējumu uz kafejnīcu Valdis. Islandieši ir kā traki pēc saldējuma, arī ziemā. Kafejnīcā saldējumu var paņemt tikai līdzi ņemšanai. Mēs vēl neesam tik ātri aklimatizējušies, tamdēļ pastāvam un notiesājam kārumu turpat kafejnīcā pie letes. Domājot par nākamajām dienām, saplānoju pārtiku un to iepērkam Bonus veikalā, kas ir lētākais cenu ziņā.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.26.11 (1)

Es un Valdis

 

Es nenociešos un patrinkšķinu gaitenī stāvošo ģitāru. Pēc pusstundas man ir ielādēta Yousician aplikācija un es jau apgūstu pirmos akordus. Šī kļūst par ikvakara rutīnu, kas, atgriežoties Latvijā, rezultējas nopirktā ģitārā un turpinājumā.

 

IMG_7672

Ģitāra

 

Trešajā dienā, 22.12. izbraucam agri, pa piķa melnu tumsu. Dienas plānā ir melnā pludmale Vik un blakus esošās Dyrholaien klintis. Tas ir savu 200 km attālumā no mājām. Ap 10 sāk svīst gaisma, uz 11 jau ir laba redzamība un pavisam gaišs. Vik melnā pludmale izskatās iespaidīgi. Uz Dyrholaien pūš tāds vējs, ka liekas – būtu man daži kg mazāk, aizpūstu pa gaisu. Vaktēju un pieturu cepuri. Šitādā uz ilgām pastaigām nevelk. Brauksim talāk. Atgriežoties uz šosejas, dikti skaists skats pa ceļam, lūdzu vīru nobildēt, jo tai brīdī stūrēju. Skats ir manā pusē, tamdēļ veru vaļā logu, līdz galam. Kad sabildēts, to vairs ciet neizdodas dabūt. Piķis un zēvele! Ārā šodien ap +4 un fantastisks vējš, labi, ka šobrīd nelīst. Logu aizdabūt mums neizdodas, virzāmies atpakaļ uz mājām. Paralēli mēģinu sakomunicēt ar saimniekiem, lai vienotos par labāko rīcības plānu.

 

IMG_7587

Skogafoss

Pa ceļam piestājam un apskatām Skógafoss un Seljalandsfoss ūdenskritumus. Par mašīnu ar vaļējo logu nesatraucamies, vien paņemam līdzi savas mantas. Starp abiem ūdenskritumiem pa gabalu paveramies arīdzan uz slaveno Eyjafjallajokull vulkānu – tur var tikt augšā, taču ieteicams tikai gida pavadībā, jo tas atrodas ledājā un ir gana bīstami. Par 2010.gadā notikušo izvirdumu liecina vien muzejs un norāde.

 

 

IMG_7509

Seljalandsfoss

 

 

Drīz nonākam kādā pilsētā, kur benzīntankā tiekam pie norādēm uz servisu. Pēdējais laiks – esam jau nīgri un nosaluši, turklāt saule jau laižas rietā un tūliņ paliks arī tumšs. Pa nakti autiņš stāv uz ielas, tas gan būtu neprāts atstāt to ar vaļēju logu. Meistaram lielas acis, kad padzird, ka mēs šādi transportējamies no teju Vik. Paveicas un mums sola tuvākā laikā līdzēt. Nieka pusstunda, cepumi un kafija un varam turpināt ceļu mājup jau siltumā. Maz gan laimei vajag, kārtējo reizi nosecinām. 🙂 Kopā esam nobraukājuši kādus 400km. Benzīns te maksā ap 1.60 litrā.

 

IMG_7505

Skats uz Vik

 

Ceturtajā dienā, 23.12. nolemjam iejusties kārtīgu tūristu ādā un dodamies uz daļu no Golden circle. Tas ietver milzu ūdenskritumu Gulfoss, ko 20.gs sākumā ārvalstu investori esot gribējuši padarīt par hidroelektrostaciju, taču tas nav izdevies naudas līdzekļu trūkuma dēļ. Tagad Gulfoss ir drošībā, pieder valstij. Tāpat arī netālu esošos Stokkur un Geysir – geizerus, no kuriem tūristu acis priecē pirmais, izšaujoties ik pa 5-10 minūtēm.

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.26.11 (8)

Krāsas geizeru parkā

 

Mūsu plānā bija pabraukt gabaliņu tālāk pa 30. un 32.ceļu un atrast 122m augsto Haifoss ūdenskritumu. Nesekmīgi. Lai arī mums ir 4×4 autiņš, piekļūt tur šobrīd fiziski nav iespējams, ceļš ir ūdenī. Nekas, paliks kādai vasarai.

 

IMG_7589

Gulfoss, gaismiņai svīstot

 

Zemāk uz tās pašas upes atrodas vieglāk piekļūstams Hjalparfoss. Aizstaigājam pabrīnīties vismaz uz šo.

 

IMG_7596

Hjalparfoss

 

Atpakaļceļā iebraucam Kerið, ezers kā krāteris, un visbeidzot mēģinām Hveragerði atrast siltās upes, par ko saimniece bija stāstījusi. Vai nu esam saguruši, vai nu nemākulīgi meklējam, mums neizdodas atrast, paliek jau arī tumšs. Ieskrienam atkal turpat vietājā Bonus pēc svētku pārtikas (rīt visticamāk, ka veikals būs ciet). Veikalā tiekam atmaskoti kā latvieši un aprunājamies ar diviem tautiešiem, kas še dzīvo jau vairākus gadus. Apmaināmies laipnībām un priecīgi šķiramies. Sarēķinot, cik daudz šodien atkal nobraukāts, secinām, ka mūsu vadmotīvs ir iztikt bez restorāniem un visu naudu nobraukāt benzīnā.

 

IMG_7601

Kerið

 

Reikjavikā ir tāds geizeru ūdeņu  parks Blue lagoon jeb zilā lagūna, kas ir tūristu must see. Nolemjam, ka rīt – Ziemassvētkos – varētu būt īstais laiks, kad to izbaudīt. Taču izrādās, ka šī trendīgā vieta tiek aizsista jau nedēļu uz priekšu un mums nespīd. Jādomā citas izklaides.

Ziemassvētki, 24.12. Dodamies uz Þingvellir parku tās tektoniskās plātnes paskatīt savām acīm. Tiklīdz kā sanāk braukt virzienā, kas ved salas iekšienē, tā ir viss visapkārt balts, sasnidzis sniegs. Ziemassvētkiem piestāv, pat ļoti. Man beidzot pielec, kāds ir pilnais Golden Circle aplis. Bez Ziemeļamerikas un Eirāzijas tektoniskajām plātnēm te redzama arī mazmazītiņa baznīciņa, ūdenskritums un upe, pie kuras ir izvietota zīme, ka $, € un ¥, kā arī vietējās KR mest aizliegts. Upes gultne ir pārklāta no vienas vietas ar spīdīgām monētām.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.26.11 (9).jpeg

Starp divām tektoniskajām plātnēm

 

Pie baznīciņas atrodas Islandes premjera vasaras rezidence un mazītiņi kapiņi. Atgriežoties mājās, ārkārtīgi skaisti puteņo, pavisam maz ko redz uz ceļa uz priekšu.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.27.27 (1)

Mazmazītiņa baznīciņa

 

Vakarā esam sarunājuši doties uz to pašu lielo baznīcu, paklausīties islandiešu dievkalpojumu. Tieku pie dziesmu lapiņas un rauju ar visiem kopā ikvienam zināmās Ziemassvētku dziesmiņas. Tas nav grūti, Þ izrunā kā angļu th. Pārējais kā pie mums. Saimnieki ir parūpējušies par  svētku noskaņu mājās, visu nedēļu mūs priecē izrotāta eglīte, zem kuras nonāk arī pa kādai dāvanai.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.27.27 (3)

Selfijs pie elgles mammām

 

25.12., sestā diena. Esam nobrieduši kam vairāk mūsu stilā – lai remdētu Haifosa tūrē nepiepildītās alkas ieraudzīt ko skaistu un nepieradinātu, šodien brauksim Glamūru (Glymur) kāpt – 192m augsts ūdenskritums. Mēs jau esam iemanījušies, darot foršas lietas kopā, padarīt tās mazāk saldas ar kādu asāku strīdu vai saķeršanos. Ieturot tradīciju, pirms Glamūra kāpšanas saplēšamies.

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.27.27 (9)

Uz Glamūru? Lien cauri.

 

Es kāpju dusmīga, tas nozīmē – enerģiska. Tā kā ir ziema, tad ir noņemts ne tikai baļķis pāri upei, kur parasti vasaras tūristi to var šķērsot, lai nonāktu otrā krastā, ar aizraujošāku skatu uz ūdenskritumu, bet arī striķis, pār kuru bijām iecerējuši pārvilkties pāri. Neko darīt, japaliek kreisajā pusē. Pa ceļam ir jāizlien cauri alai, kurā es tieku pie lāstekas zobena.

 

IMG_7660

Jedi

 

Jo augstāk kāpjam, jo mazāk kaut kas līdzinās takai. Vietām ir tāds kā apsnidzis ledājs, gana bīstams un slidens. Brīžam gana bīstami kāpieni pa stāvumu. Pašā augšā zēģelē tik traks vējš, ka ir grūti tik uz priekšu. Ģīmis ir vēja aprauts. Lec saule.

 

IMG_7620.JPG

Saullēkts pie Glymur

Vīrs man sadod sutu, kad rāpus sadomāju pielīst pie klints malas, lai tiktu pie glītāka Glamūra kadra. Izvējojušies un papriecājušies par skatu, dodamies atpakaļ. Sāk arī parādīties kāds cilvēks. Šajā dienā veikali ir ciet. Svētki.

 

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.29.15 (2).jpeg

Glamūrs no klintsmalas

 

Es vakarā izvelkos paskriet piečuku un satieku laipnu un draudzīgu islandiešu kaķi.

26.12., septītā diena. Lai būtu iemērkušies arī kādā termālajā ūdenī, dodamies uz Secret lagoon, kas atrodas kādu gabalu no Reikjavikas, taču esot arī mierīgāk un autentiskāk nekā Blue lagoon. Rezervāciju veicām kādas dienas iepriekš, bija pieejami vairs tik divi laiki. Šajā dienā pirmo reizi spīd saule! Siltums šajā atklātajā ūdenstilpnē tiek nodrošināts no blakus vārošā geizera. Publika ir mazāk aziātiska kā jebkur citur Islandē, te beidzot samanu arī citu valstu tūristus. Tā kā ūdens netiek hlorēts, ir gana liela vērība jāpievērš personīgajai higiēnai pirms baseina baudīšanas. Par to ar dažādām kriptogrammām apmeklētāji ģērbtuvēs tiek izglītoti.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.29.15 (7).jpeg

Tūristi

 

38 grādus siltajā ūdenī manas dusmas kapitulē un mēs atkal dzīvojam laimīgi. Divas stundas mērcēšanās lagūnā man sniedz prieku, atpūtu un relaksāciju, lai gan es neesmu tipiska SPA vai kūrortu cienītāja. Tik lielā vannā savu mūžu neesmu bijusi. Jānis saka, ka pietiks uz gadu. Ārā ir mīnus 6 grādi, un matiņi uz sejas un arī tie, kas uz galvas sasalst vai apsarmo.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.29.15 (8)

Ārā -6

 

Mājupceļā atskāršam, ka ne reizes neesam šeit redzējuši policijas mašīnas. Ir gana daudz radaru, varbūt pietiek ar tiem. Un ārkārtīgi daudz zirgu te ir visās malās, tiklīdz izbrauc no pilsētas. Ļoti daudz ielās redzami visādi milzīgi bezceļu autiņi, es pat teiktu, ka te ir SUV un 4×4 īpatņu paradīze.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.30.19.jpeg

Vismaz viens priecīgs

 

Pavisam mierīga ir mūsu pēdējā diena pirms aizbraukšanas.

27.12., mājupceļš. Tā kā lidojums tik vakarā, pa dienu vēl šo to var sadarīt. Pirmais – jādodas garākā skrējienā – izpētes tūrē pa pilsētu. Esam iedomājušies noskriet aplīti, taču pie salas astes, ko gribam nošķērsot, kaut kas samisējas un attopamies, ka maucam uz riņķi. Apjukums ne pa jokam, man uzreiz nepielec, kas notiek. Kopā salasās 19km un ir mērens besis beigās.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.30.19 (4)

Arī mīnusos slāpst

 

Trešo reizi dodamies uz Valdi, lai uz atvadām mielotos ar gardo pašmāju saldējumu. Mani favorīti ir lakricas un granātābolu.

 

WhatsApp Image 2018-03-29 at 20.30.19 (1)

Jānis ar Valdi

 

Mēs tā arī nesatiekam dzīvē dzīvokļa un mašīnas saimniekus – vien atstājam viņiem atslēgas vienā no lidostas lavočkām un dodamies mājās.

Īsā bilance:

  • degvielā ~350 eur;
  • mašīna + dzīvoklis – 350 eur;
  • pārtika ~150 eur;
  • saldējums Valdis – 50 eur.

Kādu vasaru gribam atgriezties un apbraukāt salu uz riņķi (apmēram 1300 km).

P.S. Reikjavikā neviens neaizraujas ar aizsnigušo ietvju tīrīšanu. Jāņa vārdiem izsakoties – Latvijā sētniekam jau sen rokas būtu nocirstas par šādi aizsnigušām ielām. Tomēr visi staigā priecīgi un pat brauc ne viens viens velosipēdists.

Advertisements

About gunaomg

Time is never an issue, it's what we do with it. Skatīt visus gunaomg rakstus

2 responses to “Uz salu pie geizeriem un vulkāniem

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: